Skip to main content

Според състоянието на пациента респираторът пренастройва подаването на кислород без човешка намеса

Ново поколение умни дихателни апарати (респиратори) ще получат 105 болници в София и в цялата страна, като се започне от най-големите – УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, УМБАЛ „Александровска болница“  и УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ . Други 47 респиратора са предназначени за спешна помощ в Диагностично-консултативните центрове. Министерство на здравеопазването е направило обществената поръчка на обща стойност 4 249 920 лева с ДДС по два проекта – „Укрепване капацитета на болничната мрежа за реакция при кризи“ и „Подкрепа на структурите на извънболнична медицинска помощ и центровете за трансфузионна хематология за справяне с кризи“, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие по оперативна програма „Региони в растеж“ (2014 – 2020). Доставката, инсталирането на оборудването и обучението на персонала е възложено след конкурс на българската фирма Топ Хоспитал Сървис  – водеща в дистрибуцията на медицинска техника и консумативи.

Възможностите на апаратите обясни инж. Александър Димитров – продуктов мениджър за медицинска апаратура и ръководител на сервиза към Топ Хоспитал Сървис, специалист по наркозно-дихателна апаратура:

„Доставяме най-добрият транспортен респиратор в света за оказване на спешна медицинска помощ, за който мечтае всеки реаниматор в България. Апаратът няма нужда от настройки  – той е умен, с адаптивен режим на дихателна вентилация, което означава, че процесорът отчита и анализира дихателните нужди на пациента и сам се настройва каква газова смес да подава. Това е патент на швейцарския производител. “

Респираторът може да се използва, както за инвазивно обдишване на интубиран пациент, така и с маска за неинвазивно обдишване. Апаратът се поставя на пострадал в катастрофа още на пътя и така  пациента се транспортира при непрекъснато обдишване до спешното звено. Батерията може да издържи осем часа, например при транспортиране на пациент от Силистра до София. Подходящ е също за транспортиране на болни от едно болнично отделение до друго, както и в линейка, или в хеликоптер.“

Стана ясно, че респираторът е с компактни размери 24/21/31 см и е лек – тежи 5 кг с две батерии, и е устойчив на удар по военните стандарти. Разполага с автономно захранване – турбина, която засмуква сгъстен въздух от околната среда и създава необходимата газова смес. Работи възможно най-тихо, дори при висока степен на запрашеност и влага на въздуха. Адаптира се бързо към различна надморска височина – по въздух, вода и наземен транспорт. Може да се свърже също към бутилка с кислород или към централен източник на кислород в болница.

Съвършеният дихателен апарат е подходящ за възрастни, и за деца с тегло над 5 кг. Има възможност да се окомплектова допълнително, за да се приспособи за обдишване на новородени.

Първи с новия респиратор се сдобиха днес от Неврореанимационното отделение на Клиниката по интензивно лечение на нервни болести в УМБАЛ “Царица Йоанна–ИСУЛ“. „Тук от 20 години се извършва интравенозно тромболитично лечение при исхемични мозъчни инсулти, а от самото му създаване е център за лечение на миастенни кризи, менингити, енцефалити, субарахноидни кръвоизливи, коматозни състояния и много други. И сега се лекуват най-тежките случаи в областта на нервните болести, не само от София, но и от страната, изискващи постоянно мониториране и реанимационни грижи. Апаратът за изкуствена вентилация, който ни се дарява, ще помогне да се спасят още много човешки животи, защото, въпреки самоотвержените усилия на работещите в клиниката, горещо се нуждаем от нова, съвременна апаратура“, обясни  началникът на клиниката проф. Д-р Евгения Василева, дмн.

„Само съм си мечтала за такъв съвременен респиратор, който много ще облекчи работата ни. За съжаление, повечето от оборудването, с което разполага клиниката, е доста остаряло. Имаме огромна нужда от повече подобни апарати“, заяви д-р Изабела Траянова, началник на неврореанимационното  отделение към Клиниката за интензивно лечение на нервни болести.

Лично изпълнителният директор на Топ Хоспитал Сървис  Ивайло Батинков, предаде новия респиратор на проф. Василева и д-р Траянова.

„Това е транспортен респиратор, но той така е програмиран и окомплектован със стойка и овлажнител, че може да се използва и за дълго обдишване на пациенти в болнични условия. Ако се наложи пациентът да бъде транспортиран, апаратът се закача за леглото и се мести с пациента. Така може да се качи в линейка, влак, самолет, хеликоптер, без да има нужда от допълнителни настройки на респиратора. Апаратът се самонастройва спрямо атмосферното налягане. Докато другите респиратори се нуждаят от калибриране. Нашият апарат е устойчив на удар има 8 часа автономно действие без нужда от електрическо захранване“, обясни Ивайло Батинков и увери персонала, че може да се научи за минути как да борави с новия умен дихателен апарат. Само с натискане на едно копче се влиза в режим ASV, който адаптира подаването на кислород към пациента според обема на белия му дроб.